Jak działa ogniowo fotowoltaiczne? Najprościej rzecz ujmując jest to przetwarzanie promieniowania słonecznego na prąd elektryczny przy pomocy zjawiska fotowoltaicznego. Do produkcji ogniw używa się materiałów półprzewodnikowych, jest to głównie krzem. W obrębie ogniw dochodzi do konwersji promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Dowolna liczba ogniw fotowoltaicznych połączonych przy pomocy ramy nośnej lub innej konstrukcji nazywamy modułem. Moduły (zwane modułami solarnymi lub panelami fotowoltaicznymi) służą do zaopatrywania budynków, hal i wszelkiego typku budynków w energię elektryczną. Dodatkowo można je łączyć w potężne instalacje nazywane farmami słonecznymi.
Zestaw fotoogniw jest umieszczony pomiędzy warstwami folii PET i EVA oraz szybą ze szkła hartowanego. Całość jest hermetycznie laminowana i oprawiona sztywną, lekką ramą, zazwyczaj aluminiową, zapewniającą wytrzymałość mechaniczną modułów i ułatwiającą ich montaż. Ich konstrukcja musi zapewniać dobrą odporność na warunki atmosferyczne przez cały okres eksploatacji, który wynosi zazwyczaj min. 25 lat. Tego typu moduły fotowoltaiczne są z powodzeniem stosowane na całym świecie, zarówno na małą, jak i na bardzo dużą skalę (np. w elektrowniach słonecznych).
Dlaczego warto inwestować w energię odnawialną pozyskiwaną ze słońca?? Ponieważ jest to „czysta energia”, w procesie produkcji nie powstają negatywne dla środowiska odpadki. Promieniowanie słoneczne jest olbrzymim źródłem nie wykorzystanej i darmowej mocy dostępnej dla każdego człowieka. W każdym rejonie świata w mniejszym lub w większym stopniu dociera ono do ziemi dając nam możliwość przetworzenia jej na energię elektryczną. Inwestycja w moduły fotowoltaiczne staje się bardzo kusząca ze względu na długi czas bezawaryjnej pracy. Gwarancja na sprawność paneli wynosi minimum 25 lat. Przy założeniu że nasza instalacja jest podłączona do sieci i nie ma potrzeby magazynowania energii poprzez drogie i stosunkowo mało żywotne akumulatory (5-7 lat) powstaje nam inwestycja praktycznie bezobsługowa pracująca na siebie minimum 25 lat. Warto nadmienić że, w Sejmie została złożona ustawa mająca na celu wymusić na dużych producentach energii konieczność odkupowania przez nich nadwyżek energii wyprodukowanej przez instalacje z odnawialnych źródeł energii. Po wejściu ustawy w życie czas potrzebny na zwrot poniesionych kosztów spadnie drastycznie nawet do 7 lat. Przykładowy moduł o mocy 1,5 kW jest w Polskich warunkach rocznie wyprodukować około 1300 kWh przy koszcie instalacji w granicach 10000 zł. Poniżej mapka nasłonecznienia w poszczególnych rejonach Polski.
Warto wiedzieć, że instalacja solarna znacząco podnosi wartość nieruchomości. Pozwala także na oszczędności przy ciągłych wzrostach cen energii elektrycznej. Jest to szybki zwrot z inwestycji w technologie jutra. Systemy solarne znakomicie chronią przed wahaniami i podwyżkami cen. Dają także możliwość sprzedaży energii elektrycznej oraz uniezależnienia całkowitego lub częściowego od sieci publicznej (w zależności od zaprojektowanej i dobranej instalacji). Jest to również sposób na uzyskanie energii elektrycznej w trudno dostępnych miejscach i w nieograniczony sposób.
Kliknij aby pobrać broszurę informacyjną w wersji pdf: Ekoos Solar Energy